1

Téma: Měření výstupního výkonu zesilovače

Zdar kolegové,
narazil jsem na tento problém: koupil jsem si zesilovač, kterej má ve specifikaci 700 W výstupního výkonu, ale mám pocit, že hraje tiššeji, než 300 W zesilovač, kterej jsem měl předtím. Rád bych si ty výkony změřil a porovnal, co mi z těch zesilovačů leze doopravdy...
Proto se obracím především na ty technicky zdatnější s otázkou:
Jak změřit výstupní výkon zesilovače? Už jste to někdo zkoušeli? S jakými výsledky?
A aby to nebylo tak jednoduchý, k měření mám jen nejzákladnější pomůcky, jako digitální multimetr (měří U, I, R, C) a generátor signálu 250 Hz až 4 kHz.

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

2

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

On může být problém v definici, kdy je možné takový výkon očekávat, jestli je to hudební nebo sinusový výkon a tak podobně. Však všichni znáte rádia od vietnamců s nápisem 500 watts PMPO....
Celkem přehledně je to popsané tady http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_power

Teď k tomu měření. Přesné měření s takovou výbavou nebude možné. Ale pokud jde jen o porovnání který je silnější, tak se s tím neštvi, na vstup prvního zesíku dej ten generátor na 1 kHz a měř maximální hodnotu výstupního střídavého napětí na reproduktoru (pokud má Tvůj multimetr funkci MAX, máš to mnohem jednodušší). Pak udělej to samé s druhým zesíkem se stejným reproduktorem.
No a pak porovnej ta napětí. Větší napětí = větší výkon. Však na té wikipedii je i vzoreček, něco ve smyslu P=u^2/R. Ale samozřejmě to nebude přesná hodnota výstupního výkonu, z mnoha různých důvodů ;o)

Snad to pomohlo. Sám jsem zvědavý na výsledky

0 xLajků:

3

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

Ať žije google!

http://elnika.sweb.cz/mereni/vystup_vykon.htm

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

4

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

Hm, cítím se trapně, google, to mě mohlo napadnout :-)
Tenhle postup asi bude použitelnej, jen mi dá trochu práce sehnat rezistory na propojení do 4 ohmů a aspoň 1 kW. A osciloskop asi taky neseženu, ale tak snad poslouží ucho, nebo limiter na zesíku.
Dík za tip, zkusím se s tím nějak poprat.

5-str. by Vlček, Spector ReBop4DLX EX (na prodej), Lakland 44-02 Deluxe Edition
David Eden WT550, D410XLT
Phil Jones Briefcase
0 xLajků:

5

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

Už jsme toto téma na foru kdysi probírali:
http://forum.baskytara.com/viewtopic.php?id=1255

BL-700NT, TRB-1005NT, B4Fl, BB-350, RB-660Fl
SVM-360 hybrid, SVM-600 hybrid, 4x10 DeltaLite II-2510, 4x10 Beta 10-A, box EV-18B+2x10 Gamma, kombo SVM-300 KappaLite 3015, Peavey TNT-130 aj.
0 xLajků:

6

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

Peaters napsal:

Tenhle postup asi bude použitelnej, jen mi dá trochu práce sehnat rezistory na propojení do 4 ohmů a aspoň 1 kW. A osciloskop asi taky neseženu, ale tak snad poslouží ucho, nebo limiter na zesíku.

Deda dycky testoval zesak tim, ze smontoval dohromady nejaky pruziny, prumer dratu tak 1mm. Ale pri testu cca 400W byly skoro zhavy;-) Ten osciloskop asi potrebovat budes, protoze uchem zkresleni na 1kHz nepoznas ani kdybys chtel. A pres bednu bych to radsi nepoustel a s vyhybkou na hornu uz vubec ne. Vyskovy repra maji vykon tak 1/10 celkovyho vykonu bedny.
S tim limiterem to bude asi nejsnadnejsi cesta... zjistis, kolik zesak da na max a od toho pak muzes zkusit odvodit kolik jeste vyzdimes bez limiteru;-)

AVbass Mango Singlecut 5, Roland DB210, Zoom B2.1, NADY PEM-500
www.bandzone.cz/duobetichomunkulus
Metal Šmajdalfe, já chci metal...
0 xLajků:

7

Re: Měření výstupního výkonu zesilovače

Walis napsal:

Deda dycky testoval zesak tim, ze smontoval dohromady nejaky pruziny, prumer dratu tak 1mm

V dřevních dobách mi jako zatěžovací odpor sloužila 500W žárovka, za studena mělo vlákno cca 8OHM, nicméně drasticky se odpor změnil při nažhavení. Je to spíš použitelné pro slabší zesáky.
Co se mi ale osvědčilo byl vodou chlazený odpor, 2W odpůrek ve sklence vody bez problémů udržel dlouhodobě 50W, takže bych se nebál použít 10W 4R7 a kastrólek vody. Paralelně s tímto odporem můžeš zapojit 5W 27R odpor (taky ve vodě) v sérii se 4OHM bednu pro kontrolu zkreslení (při 700W zesáku na ní bude cca 15W). Na tu chvilku než změříš výkon to bude stačit.

Fender USA Standard Precision, Ampeg SVT350H, SVT410HLF, BA-110
Fender USA Stratocaster, Fender MEX Telecaster, Marshall 1987x, 1960AX
a spousta dalších krámů
Obě ruce levé
0 xLajků: